Д-р Алексий Геровский: Иза и Сиготский процесс.

000736-001002SО существовании села Иза мы впервые узнали в 1903 году, когда мадьярские газеты сообщили сенсационную весть о том, в Мороморыше, вблизи Хуста, в селе Иза, произошел бунт, вызванный “противогосударственными агитаторами”, и что все население этого села вдруг объявило себя православным и перестало посещать униатскую церковь. Читать далее «Д-р Алексий Геровский: Иза и Сиготский процесс.»

100 років по Мараморошському процесу: причини, хід, уроки

У цьому році громадськість та церковні інституції вшанували 100-ліття трагічного судового процесу проти православних вірників в столиці Мараморошського комітату – місті Сигот (нині Сігету-Мармацієй; рум. Sighetu Marmaţiei в Румунії). На історичному факультеті УжНУ з ініціативи керівництва Мукачівської православної єпархії проведено міжнародну конференцію. В роботі форуму взяли участь вчені восьми країн світу: США, Сербії, Словаччини, Чехії, Польщі, Російської Федерації, Угорщини, України. Доповіді учасників показали, що тема переслідування населення за релігійною ознакою є надзвичайно актуальною у сучасному суспільстві.

У рамках роботи Богословсько-історичного науково-дослідного центру ім. архімандрита Василія (Проніна) ведеться пошукова робота, спрямована на всебічне вивчення подій, що відбулися на початку ХХ ст. та привернули увагу світової спільноти. Працюючи з документами, старими підшивками газет та епістолярієм розуміємо, чому до цього часу не написана узагальнююча праця, присвячена Мараморош-Сиготським процесам. Читать далее «100 років по Мараморошському процесу: причини, хід, уроки»

Архімандрит Сергій (Цьока) про підготовку Мараморош-Сиготського процесу 1913-1914 рр.

Наш земляк, уродженець с. Новобарово, архімандрит Сергій (Цьока) в далекому 1960 р. в стінах МДА захистив роботу та отримав науковий ступінь кандидата богослов’я. Праця, що за обсягом складалася з 500 машинописних аркушів до недавнього часу залишалася в рукописі. О.Сергій (Цьока) служив на різних приходах в Ярославській області, де і помер у 2004 р. Пишучи свою роботу архімандрит мав унікальну можливість спілкуватися з учасниками та сучасниками тих трагічних події. Це додає ще більшої цінності його роботі. У дані публікації ми подаємо окремі частини з параграфу «Подготовка австоро-вен­герскими властями и гре­­ко-католиками почвы для вто­ро­го Марморош-Сиготского про­цесса».

Юрій Данилець

Православное движение, зародившееся в селе Изе, молниеносно охватило все Закарпатье и проникло во все слои общества.

Читать далее «Архімандрит Сергій (Цьока) про підготовку Мараморош-Сиготського процесу 1913-1914 рр.»

Рассказ архимандрита Алексия (Кабалюка) о Мараморош-Сиготском процессе

28 ноября 1945 года в Домбокском монастыре, расположен-ном между Ужгородом и Мукачевом, мне довелось встретится с уже покойным архимандритом Алексием (Кабалюком), бывшем столь видною фигурою в истории православного движения Закарпатья. После монастырской вечерни архимандрит сидел в келии за столом. Задумался. На столе горела керосиновая лампа с абажуром. Было тихо. Тогда я сказал:

Читать далее «Рассказ архимандрита Алексия (Кабалюка) о Мараморош-Сиготском процессе»